Veter matere narave je pojav, katerega energije in moči ne smemo nikoli podcenjevati. Preživeti nevihtne vetrove pomeni izkusiti eno najbolj surovih sil narave. Pa vendar na krilih vetra človeštvo tudi raziskuje. Brez vetra ne bi nikoli leteli ali razumeli pomena učinkovitosti konstruiranja in mobilnosti. Če vetra ne bi poskušali razumeti in če ga ne bi spoštovali, bi se njegove energije za vedno bali. Tako pa smo se zračne tokove vetra naučili ujeti in jih usmeriti po svojih željah ter veter iz sovražnika spremeniti v zaveznika.
Aerodinamika je preučevanje sil in posledičnega gibanja predmetov skozi zrak. Zdaj Adria ta znanstvena dognanja prenaša na prikolice, začenši z Astello, ki izkorišča letalsko učinkovitost in usmerja zračne tokove za varnejšo in učinkovitejšo vleko. Integrirana aerodinamična zasnova, podprta z visokotehnološkimi elektronskimi testi in analizami, opravljenimi v virtualnem vetrovniku svetovno znanega slovenskega proizvajalca letal Pipistrel Aircraft, je učinke zračnega toka pri vleki Astelle dvignila na višjo raven. Ta znanstvena dognanja smo zdaj uporabili pri Adrijinih prikolicah nove generacije – najprej pri Adori in potem še pri novi Alpini. Vleka tako velikih, udobnih in prostornih domov na kolesih ni bila še nikoli tako smerno stabilna in energijsko učinkovita. Te prikolice med vožnjo ne kljubujejo vetru, ampak ga izkoriščajo sebi v prid. Potovanje na dolge razdalje je zdaj prijaznejše do denarnice, saj učinkovita aerodinamika zmanjša povprečno porabo goriva pri vleki. Te prikolice imajo značilno zasnovo, čudovite nove silhuete v popolnih razmerjih in elegantne, čiste linije z nežno zaobljenimi robovi. Na cesti so tihe in stabilne, stabilne pa ostanejo tudi v nevihti.
Narava je bila za Adrijine izdelke vedno vir navdiha. Adrijin dom, Slovenija, je zelena država, kjer ljudje cenijo stik z naravo. Gre za eno od najbolj biotsko raznovrstnih in najčistejših držav v Evropi. Tako kot pogled z gorskih vrhov ali barve gozda prinašajo občutek miru, tako tudi svetloba in slikoviti razgledi poskrbijo, da je bivanje v Adrijinih vozilih vredno vsakega trenutka. Tudi najblažji vetrovi zagotavljajo naravno prezračevanje, zaradi odlične izolacije pa vam poleti tudi brez klimatske naprave ne bo vroče. Pri oblikovanju aerodinamičnih rešitev je bila Adrijina prva misel poiskati navdih v naravi. Predstavljajte si, kako veter oblikuje kapljico dežja, ki pada visoko z neba proti tlom, ali pa kako izjemno stabilni so sokoli med svojimi vrtoglavimi navpičnimi spusti. Adrijina razvojna ekipa je na zelo naraven način videz združila z načeli delovanja vetra.
Adria in njihov oblikovalski partner, studio Gigodesign, sta zaupala drznim idejam in inovativnemu razmišljanju ter združila najboljše rešitve strokovnjakov na področju vetra – Pipistrelovih letalskih inženirjev. Slovenski proizvajalec letal Pipistrel, prvo podjetje na svetu, ki je certificiralo električno letalo, je vodilno v letalski industriji na področju razvoja alternativnega pogona. Astella predstavlja tehnološki preboj, nabor združenih znanj in idej ter sodelovanje zelo različnih, na videz nezdružljivih področij in poklicev. Adria je po navdihu narave združila najboljše in najnaprednejše znanstvene rešitve, s katerimi je ustvarila najsodobnejše prikolice, ki si zrak režejo po letalskih načelih. Pipistrelov strokovnjak za letalsko fiziko in letalske simulacije, Matej Andrejašič, pojasnjuje ključni namen aerodinamičnih rešitev:
Oblikovalec Matic Vihtelič pojasnjuje, da se mora prikolica v prvi vrsti čim bolj približati svojemu ključnemu poslanstvu, to je zagotavljanju bivalnega prostora. Razmerje med učinkovitostjo bivanja in mobilnostjo je zato zelo pomembno:
»Pri oblikovanju Astelle smo pri podjetju Gigodesign želeli narediti korak naprej in se približati osnovnemu namenu prikolice. Vsaka prikolica je več časa v uporabi kot bivalni prostor kot pa prevozno sredstvo. Skladno s tem je bil osnovni koncept povečanje notranje prostornine, zato smo se želeli odreči klinasti obliki sprednje stene in ustvariti prikolico z ravno sprednjo steno. Hoteli smo ustvariti prostorno notranjost ter dodati panoramska okna na sprednji in zadnji strani, ki bi prostor vizualno odprla. Adrijino razumevanje življenja v skladu s pokrajino je spodbudilo razvoj novega arhitekturnega pristopa, ki je zdaj del Adrijine oblikovalske DNK. Z namestitvijo panoramskih oken in vrat so pri Adriji poskrbeli za dodano bivalno vrednost v vseh svojih izdelkih najvišjega razreda, predvsem v Astelli. Adrijin strokovnjak Uroš Dvornik pa je naredil še korak naprej. Ker se je zavedal, da pravi sodobni nomadi ne potrebujejo toliko prostora zase, kot ga potrebujejo okoli sebe, tudi ko je prikolica parkirana, je našel rešitev, s katero je bivalni prostor dobesedno odprl naravi – edinstvena nova panoramska vrata. S temi vrati je Astella pridobila »naravno« teraso po vzoru sodobne stavbne arhitekture. Panoramska vrata dodajo domač občutek, na lastni terasi pa lahko opazujete na tisoče različnih razgledov in ustvarjate lepe spomine. Ta dognanja so uporabljena pri novem tlorisu Alpine 663 PT, ki ima lastna panoramska vrata.
Pri zasnovi pa je bilo seveda treba upoštevati zahteve varne vleke in majhne porabe goriva. »Ko smo predlagali ravno steno, smo izhajali iz dejstva, da prikolice te velikosti vlečejo dokaj veliki avtomobili, torej pogosto športni terenci, ki izpodrivajo velike količine zraka, zato smo domnevali, da kot prednje stene ni pomemben. Namesto da bi se ukvarjali le z aerodinamiko prikolice, je bilo treba analizirati celotni sestav, torej tako avto kot prikolico. Ta koncept je podoben sestavu vlaka, kjer so vagoni popolnoma ločeni in je lokomotiva tista, ki izpodriva zrak.« Pri Gigodesignu so začeli proučevati učinkovitost počitniškega sestava v sodelovanju z Adrio Mobil in Pipistrelom. Ključnega pomena je bilo najti najučinkovitejšo rešitev za pretok močnega zračnega toka, ki ustvarja upor in vrtinec med vlečnim vozilom in prikolico. »Ta pojav je značilen za vse prikolice. Zaradi ravne strehe je bilo nekoliko težko namestiti zračni izpuh, kljub temu pa je bila ravna streha izjemno pomembna za izkoristek notranjega prostora, zato smo se odločili, da izpuh namestimo ob straneh,« pojasnjuje oblikovalec Matic Vihtelič.
Pipistrel je pri tem ambicioznem projektu z navdušenjem sodeloval z Adrio ter odlično aerodinamiko prilagodil varni in energetsko učinkoviti vožnji brez ogrožanja bivalnega udobja. Letalci iz dežele močnega vetra, imenovanega burja, imajo nepogrešljivo znanje o dviganju in uporu, saj znajo delati z obema. Pri letalskem oblikovanju je nujno zagotavljanje dviga z najmanjšim možnim uporom. Na cestnih potovanjih pa je situacija povsem drugačna. Med potovanjem morata biti namreč tako avto kot prikolica obdana z zračnimi tokovi, ki zagotavljajo optimalno stabilnost. Matej Andrejašič, strokovnjak za aerodinamiko iz Pipistrela, pojasnjuje: »Res je, da sta v letalu pomembna dvig in upor, vendar se je treba pri prikolicah dvigu in stranskim silam izogibati. Pretok zraka je treba usmeriti tako, da bo vplival predvsem na tisti del sile, ki deluje v smeri vožnje, tj. na upor. Dvig bi lahko drastično vplival na varnost vozila, saj bi zmanjšal oprijem pnevmatik.«
Oblikovalci in letalski strokovnjaki so imeli zahtevno nalogo: nadgraditi »sodobno kocko na kolesih«, tako da sunki vetra na skoraj pravokotnih robovih površine ne bi predstavljali nevarnosti in porabljali energije. Matej Andrejašič priznava, da je bila temeljna zasnova velik aerodinamični izziv. Astello smo morali zasnovati tako, da je bila na diskreten način učinkovita. »Seveda je bila osnovna oblika prikolice zaradi optimizacije uporabne površine zelo kvadratna. Na področju letalstva je takšna oblika trupa oziroma karoserije redka, saj povzroča največji zračni upor, ki je eden najslabših zaviralcev aerodinamike. Tako ena najpomembnejših novosti v svetu prikolic v bistvu izvira iz sveta tovornjakov, ne letal. Gre za usmerjevalne lopatice za zračni tok na sprednjem navpičnem robu prikolice med sprednjo in stransko površino, ki drastično zmanjšajo območje povečanega zračnega tlaka med vlečnim vozilom in prikolico, hkrati pa poskrbijo, da se zračni tok na stranskih površinah ne loči. Tako kot pri aerodinamični optimizaciji pri tovornjakih je bil tudi pri Astelli prvotni cilj zmanjšati največji vpliv upora, ki je posledica zračnega toka, ločenega od površine. Če zračni tok, ki potuje okrog karoserije, naleti na oviro in nima dovolj energije, da bi jo obšel, se lahko loči od površine. Enega od takih primerov je pogosto mogoče videti na robu med sprednjim in stranskim delom prikolice. Tako ločen zračni tok najlažje zaznamo z vrsto volnenih trakov, zalepljenih na površino. Primerjava vzorcev volnenih trakov, ustvarjenih med vožnjo, in simulacije izračuna je pokazala pozitivno ujemanje, kar je potrdilo učinkovitost uporabljenih rešitev.«
Ko so letalski strokovnjaki z meritvami natančno določili položaj in površino elementov za usmerjanje zračnega toka, so morali oblikovalci poskrbeti še za estetiko. Nov in zelo pomemben izziv je bil, kako z usmerjevalnimi lopaticami ustvariti značilno Adrijino obliko. Oblikovalec Matic Vihtelič razloži, kako so skušali najti elemente, ki bi bili dovolj integrirani in ki bi hkrati postali del nove zasnove z drugimi Adrijinimi izdelki: »Skupaj z Adrijinim inženirjem Urošem Dvornikom nam je usmerjevalne lopatice uspelo vgraditi v večnamenski element obrobe prikolice, zaradi katerega ima Astella tudi edinstveno silhueto in izboljšano kakovost bivanja. Z zasnovo smo želeli večji poudarek nameniti stranicam, ne pa sprednjemu delu. Konkurenca se močno osredotoča na sprednje in zadnje stene, da je oblika čim bolj podobna obliki avtomobila. Želeli smo se oddaljiti od tega pristopa in narediti stene bolj diskretne. Namesto da bi izdelali hišo, ki se pretvarja, da je avtomobil, smo želeli zagotoviti predvsem najboljšo možno bivalno izkušnjo.«
Ko enkrat doživite nevihto in močne vetrove, ki preplavijo kamp, se zaveste pomena učinkovite aerodinamike. Vprašanje je, ali lahko aerodinamično napredna zasnova izboljša tudi varnost bivanja na odprtih parcelah, kadar je prikolica izpostavljena nalivu. Pipistrelov strokovnjak za aerodinamiko, Matej Andrejašič, pravi: »Seveda lahko. Težava pa je v tem, da oblika dežne kaplje, ki je najbolj odporna proti vetru, z vidika uporabnosti notranjega prostora še zdaleč ni optimalna. Eden najhujših in potencialno najbolj uničujočih dogodkov je sunek vetra, ki pripotuje okoli ostrega roba stavbe. Tu se pretok zraka pospeši tudi pri večji hitrosti in lahko zaradi pojava območja zelo nizkega zračnega tlaka odtrga tudi dobro pritrjen del stavbe. Astella je s svojimi zaobljenimi robovi odpornejša proti močnemu vetru, kar vsekakor zaznate med vožnjo.« Adria je ukrotila veter, sklenila zavezništvo s sovražnikom in ta dognanja uporabila na svojih prikolicah nove generacije.
BURJA
Veter je tako globoko vpet v človeško življenje, da so ga ljudje po vsem svetu poimenovali glede na njegovo moč, učinek in smer. Slovenija dobro pozna moč Burje, najmočnejšega vetra v državi, ki piha z gorskih pregrad proti morju. Moč Burje je varnostni opomnik, saj lahko njeni sunki dosežejo orkanske ravni in celo ustavijo promet. Po drugi strani pa je burja tudi žlahten veter, saj vedno prinese sonce, stabilno vreme in harmonijo okusov, ki je ponazorjena v slovenskem kraškem pršutu, sušenem na zraku in pridelanem v kraški regiji, kjer te vrste vetra ne manjka.