Značka
Jak porozumění zákonům aerodynamiky pomáhá vytvářet karavany Adria nové generace
Napsal Jure Gregorčič
Co mají společného moderní karavan a nejmodernější letadlo?
Jedno slovo: aerodynamiku.

Vítr je přírodní jev, jehož energii a sílu bychom nikdy neměli podceňovat. Přežít větrnou bouři znamená zažít jednu z nejdrsnějších přírodních sil. Vítr je také silou, která poskytla lidstvu křídla k objevování světa. Bez něj bychom nikdy nelétali a nemohli bychom pochopit význam efektivity a mobility konstrukce. Bez pochopení a respektování větru by jeho energie pro nás navždy zůstala jenom hrozbou. Lidé se naučili spoutat vzdušné větrné proudy a nasměrovat je podle svých potřeb, takže z nepřítele se stal spojenec.

Krásné karavany zdatné jako letadla

Aerodynamika je nauka o silách a výsledném pohybu těles vzduchem. Společnost Adria je nyní průkopníkem ve využívání poznatků této nauky při výrobě karavanů. Začala s tím u modelu Astella, který využívá leteckou účinnost a směrování vzdušných proudů k tomu, aby tažení karavanu bylo bezpečnější a hospodárnější. Integrovaný aerodynamický design podpořený testy s použitím špičkové elektroniky a analýzami prováděnými ve virtuálním větrném tunelu světově známého slovinského výrobce letadel Pipistrel Aircraft posouvá účinky proudění vzduchu při tažení karavanu Astella na zcela novou úroveň. U nové generace karavanů Adria se tak nyní využívá věda – nejprve u modelu Adora a nyní u nového modelu Alpina. Nikdy dříve nebylo tažení karavanu tak směrově stabilní a energeticky účinné, když jde o tak velký, pohodlný a prostorný dům na kolech. Tyto karavany se při jízdě větru nevzpírají, spolupracují s ním. Cestování na velké vzdálenosti je nyní snesitelnější i pro naši peněženku, protože účinná aerodynamika snižuje průměrnou spotřebu paliva při tažení karavanu. Tyto karavany mají charakteristický design, krásné nové tvary s dokonalými proporcemi a elegantní, čisté linie s jemně zaoblenými hranami. Na silnici jsou tiché a stabilní a zachovávají si svou stabilitu i za bouřky.

Příroda jako inspirace

Příroda byla pro produkty značky Adria vždy zdrojem inspirace. Slovinsko, domov značky Adria, je zelená země, jejíž lidé si cení kontaktu s přírodou. Je jednou z evropských zemí s největší biodiverzitou a nejčistším životním prostředím. Už jen pohled z vrcholků hor nebo barvy lesa navozují pocit klidu, stejně tak díky světlu a malebným výhledům bude pobyt v karavanech Adria stát opravdu za to. I ten nejmírnější vánek zajišťuje přirozenou ventilaci, zatímco vynikající izolace vám pomáhá zůstat za horkého léta pěkně v chládku – a to i bez klimatizace. Při navrhování aerodynamických řešení se první myšlenky ve společnosti Adria ubíraly k hledání inspirace v přírodě. Jen si představte, jak vítr tvaruje kapku deště, která padá vysoko z oblohy směrem k zemi, nebo mimořádnou kontrolu stability sokola stěhovaného při rychlém střemhlavém letu. Vývojářský tým společnosti Adria zkombinoval estetický design s principy větru velmi přirozeným způsobem.

Kombinace estetiky s leteckou dynamikou

Společnost Adria a její designový partner, Gigodesign studio, uvítali odvážné nápady a inovativní myšlení zabývající se kombinací těch nejlepších řešení od odborníků na vědu o větru – leteckých inženýrů ze společnosti Pipistrel. Slovinský výrobce letadel, společnost Pipistrel, která jako první na světě získala certifikaci na výrobu elektrických letadel, je lídrem v leteckém průmyslu, pokud jde o vývoj alternativních pohonů. Model Astella představuje technologický průlom, spojení znalostí i nápadů a spolupráci velmi rozdílných, zdánlivě neslučitelných oborů a profesí. Na základě inspirace přírodou spojila společnost Adria ta nejlepší a nejpokročilejší vědecká řešení a vytvořila nejmodernější karavany, které rozráží vzduch v souladu s principy zákonů aviatiky. Odborník na leteckou fyziku a letecké simulace ze společnosti Pipistrel, Matej Andrejašič, vysvětluje zásadní účel aerodynamických řešení:

BURJA

typ slovinského větru

Vítr je tak silně zakotven do života lidí, že jej lidé z celého světa pojmenovávají podle jeho síly, účinku a směru. Slovinsko je dobře známé díky síle větru „Burja“, což je nejsilnější místní vítr, který vane z hor směrem k moři. Síla větru Burja slouží jako bezpečnostní upozornění, protože jeho poryvy mohou dosáhnout síly hurikánu a dokonce mohou i zastavit dopravu. Na druhou stranu je Burja také ušlechtilým větrem, protože vždy přináší slunce, stabilní počasí a harmonii chuti, kterou dokládá slovinský kraški pršut, typ vzduchem sušené šunky vyráběné v regionu Kras zmítaném větrem Burja.