Životní styl
Za hledáním krásy v životě

Život je krásný.

Napsal David Carradale
NEZAPOMENUTELNÉ ITALSKÉ DOBRODRUŽSTVÍ – DOKONALÝ PROTILÉK NA UDÁLOSTI ROKU 2020!

V loňském roce jsme byli rádi za vůbec nějakou dovolenou, která nám po obtížné době pro každého z nás umožnila zažít chuť svobody. Pro nás to byla domácí dovolená v Itálii, dva týdny v polovině srpna, která se ukázala být klidnější než obvykle. A náš cíl? Vyzkoušet si něco jednoduššího a krásnějšího, co nám tento region dokáže nabídnout. Žádné velké cestování, jen objevování našich smyslů v oblasti Emilia-Romagna, Toskánsku a Umbrii v našem obytném voze Compact.

DO NAŠEHO PLÁNU PATŘILA MODENA, BOLOŇA, CORTONA, ASSISI A UŽASNÁ VAL D’ORCIA.
ITÁLIE. SVÁTEK PRO VŠECHNY SMYSLY!
#1 ZRAK
toscana
Val d’Orcia

Toskánsko je zcela jistě jedním z nejfotogeničtějších míst na zemi. Každá zastávka je nezapomenutelným výhledem. Klasická krajina, kopcovitá města, kostely a galerie, trhy a každodenní život jakoby zastavené v čase. A náš nejlepší výhled? Místo zapsané na seznam světového dědictví, Val d’Orcia, z kopců jižně od Sieny směrem na Monte Amiata.

"Oblast tak nádherná, že na ni nikdy nezapomenete."

#2 HMAT
UMBRIA
HISTORIE_ASSISI

V celém regionu se můžete historie téměř dotknout. Zejména v Toskánsku a Umbrii jste obklopeni starověkými kopcovitými městy, památnými kostely a muzei. Využili jsme doby, kdy byla Itálie klidnější než obvykle, a navštívili jsme Assisi.
Cesta byla dramatická. Assisi se rýsuje v kopcích nad vámi a vy do něj stoupáte po strmých kopcích. Assisi, které je cílem cesty pro mnohé poutníky, je svojí podstatou spojeno se svým rodákem, svatým Františkem. Mnozí, dokonce i nekřesťané, na něj vzpomínají jako na milovníka přírody a jeho kázání ptáčkům je jednou z mnoha legend. Městu dominuje bazilika svatého Františka, kterou musíte vidět, a při výšlapu k ní na vrchol kopce nad městem zažijete překrásné výhledy.

#3 CHUŤ
emilia romagna
ZÁŽITEK S OCTEM

Dokonalým doplňkem ke skvělému sýru musí být zcela jistě vyzrálý balzamikový ocet (aceto balsamico), tmavý, koncentrovaný a intenzivně vonící ocet s původem z Itálie. Tradičně vyráběný balzamikový ocet se vyrábí redukováním hroznového moštu a jeho zráním po několik let v dřevěných sudech a tři jeho typy mají evropským právem chráněný geografický status – a všechny v oblasti Modeny. Navštívili jsme společnost Bompana Vinegar, rodinného výrobce certifikovaného balzamikového octa z Modeny. Uvítala nás současná generace rodiny Bompana, která má svou vlastní vinici a speciální sudy z dubového, kaštanového a jalovcového dřeva. Strávili jsme hodiny snahou pochopit procesy a vášeň, která stojí za uměním výroby balzamikového octa. Je to fascinující příběh. Utratili jsme také hodně peněz v rodinném obchodě!

"Nic vás nemůže připravit na mimořádnou chuť vyzrálého balzamikového octa uzavřeného do sudu v roce 1850 a stočeného do lahví
až v roce 2012."

#4 ČICH
emilia romagna
TOVÁRNA_NA_PARMEZÁN

Jako vášniví ochutnávači sýrů jsme si nemohli nechat ujít návštěvu výrobny parmezánu. Navštívili jsme továrnu 4 Madonne, kde se každý rok vyrobí 16 000 parmezánových kol na základě místní receptury z 12. století. Jde o moderní zařízení, protože původní budovy byly zničeny při zemětřesení v roce 2012, kdy bylo zničeno 33 000 sýrových kol. Stát se mistrem sýrařem, jediným člověkem v závodě, který zná tajný recept, trvá patnáct let. Výrobní proces je fascinující a zahrnuje speciální stroje, například stroj s názvem „čáp“, který přenáší padesátikilové koule, z nichž se nakonec stanou lisovaná sýrová kola. Pozoruhodné jsou stojany na zrání sýrových kol, testovací kladivo a pozornost věnovaná detailům. Procházka tímto zařízením je příjemným útokem na vaše smysly – tím je samozřejmě myšlena slabá vůně vyzrálého sýra – a na konci prohlídky na vás čeká degustační místnost a lahůdky.

#5 SLUCH
emilia romagna
Ferrari museum

Region Emilia-Romagna je ideální pro uspokojení vaší touhy po pohybu – stylově a rychle. Výběr špičkových „továren na hračky“ a mimořádných zážitků: továrna na motocykly Ducati v Boloni; továrna Lamborghini v Sant Agata Bolognese a továrna Maserati a muzeum Enza Ferrariho, obojí v Modeně. Strávil jsem nezapomenutelné dopoledne s vozy Ferrari, když jsem předtím navštívil všechny ostatní. Bylo to skvělé rozhodnutí. Byl jsme téměř osamocen v tomto úžasném muzeu a nakonec se ukázalo, že šlo o nejdokonalejší den v roce 2020. Všechny tyto zážitky mohu jen doporučit. Stačí si zjistit otevírací dobu na jejich webových stránkách a rezervovat si prohlídku online.

"Nejdokonalejší den. Sám s vozy Ferrari."

ZAJÍMAVOSTI
VINNÁ OKÉNKA_CORTONA

Jedním z efektů pandemie bylo znovuzrození starověkých „vinných okének“ v mnoha toskánských kopcovitých městech. Tato okénka „bulchete del vino“ vznikla v roce 1629 během morové epidemie v Itálii a jde o malé otvory ve zdi, do nichž mohli zákazníci hospůdek a vináren bezpečně umístit víno k prodeji, aby si udrželi své obchody.

buchettedelvino.org
Vinná okénka

ph: Robbin Gheesling

winedoorsflorence.com

ph: Brittany Starr

compact

Model Compact se osvědčil jako dokonalý společník na cesty. Snadno a hbitě se řídí a parkuje, dokonce i v toskánských kopcovitých městech. Možnost vydat se kamkoli vám dodá odvahy a poskytne vám pocit větší svobody.

HLAVNÍ VLASTNOSTI PRODUKTU:
• Základem vozidla nový Fiat Ducato nebo Citroen Jumper.
• Modely Supreme, Plus a Axess.
• Šířka: 2,12 m
• Délky: 5,99 m; 6,89 m a 6,99 m
• Uspořádání SP, SL, DL a SC.
• Výběr stylů nábytku a textilií.
• Topení Truma.

Zjistěte více o