Značka
2020.
IMPOZANTNÍ ROK V SEDLE.

Nikdy nepřestávejte věřit!

PARTNER SVĚTOVÉ TŘÍDY ZNAČKY ADRIA, VRCHOLOVÝ CYKLISTA PRIMOŽ ROGLIČ, SE ZAMÝŠLÍ NAD SEZÓNOU PLNOU UDÁLOSTÍ.

Roglič, původem ze Slovinska, je za uplynulý rok jedničkou mezi silničními cyklisty na světovém žebříčku UCI a jezdí za tým Jumbo-Visma. Sezóna 2020 byla dosud jeho nejúspěšnější a zároveň nejdramatičtější v jeho neuvěřitelné cyklistické kariéře od doby, kdy přešel ze skoků na lyžích do závodů na dvou kolech. V sezóně 2020 zažil několik neuvěřitelných momentů.

TAK BLÍZKO NA TOUR DE FRANCE.

Tour de France začala v roce 2020 29. srpna v Nice s účastí 22 týmů a 176 jezdců a byla zakončena poslední etapou v Paříži na Champs Elysees v neděli 20. září po celkem 3 484 kilometrech.
Tadej Pogačar (UAE Team Emirates), rovněž ze Slovinska, vyhrál dramatické soupeření se svým krajanem Primožem a nakonec se stal nejmladším vítězem Tour za 111 let jejího trvání. Roglič držel žlutý trikot 13 dní, ale nakonec byl Pogačarem poražen v dramatické finálové etapě. Pro domovskou zemi společnosti Adria Mobil, Slovinsko, to byl nezapomenutelný triumf, protože dva její krajané spolu soupeřili v nejprestižnějším světovém cyklistickém závodě.

Vítězství v Liège-Bastogne-Liège

O dva týdny později byl Primož zpátky v sedle v Liege. Tento závod rozhodl neobvyklý závěrečný spurt pěti závodníků do cílové čáry, v němž Roglič porazil Francouze Juliana Alaphilippa v těsném finiši, který musela rozhodnout až cílová fotografie. Uznávaní odborníci na cyklistiku hovoří o tomto cílovém sprintu jako o „nejtěsnější cílové fotografii historie“.

Opět korunován šampionem, tentokrát ve Španělsku

LA VUELTA ROKU 2020 BYLA DLOUHÁ 2 892 KM A OBSAHOVALA 18 ETAP. ZÁVOD TRVAL OD 10. ŘÍJNA A SKONČIL 11. LISTOPADU V MADRIDU. ROGLIČ SI TENTO IMPOZANTNÍ ZÁVOD ZCELA PODMANIL SVÝM VEDENÍM. S ODHODLÁNÍM A VYTRVALOSTÍ SE PROBOJOVAL AŽ DO FINÁLOVÉHO SOUBOJE S RICARDEM CARAPAZEM Z EKVÁDORU NA PŘEDPOSLEDNÍ HORSKÉ ETAPĚ. VE FINÁLOVÉ ETAPĚ ZAKONČENÉ V MADRIDU ZÍSKAL TITUL NEJTĚSNĚJŠÍM VÍTĚZNÝM NÁSKOKEM OD ROKU 1984.

Rok 2020 byl mimořádný mnoha způsoby, ale pro vás také extrémně úspěšný, protože jste sezonu zahájil vítězstvím a zakončil ji jako vedoucí jezdec žebříčku UCI. Srdečně vám znovu blahopřejeme a jsme rádi, že se o tuto radost s námi chcete podělit. Jaké byly vaše pocity z tohoto fenomenálního úspěchu?

Samozřejmě jsem velmi spokojený a hrdý, ale současně toužím po něčem dalším – vždycky jsem se chtěl zlepšovat a potýkat se s těmi největšími a nejnáročnějšími výzvami. Jedině tak mohu být a zůstat nejlepší. Můj proces tréninků a přípravy je tomu také přizpůsoben, abych se o tuto pozici mohl znovu utkat.

Navzdory mimořádným úspěchům, výsledkům a získaným vavřínům vždy uvažujete velmi střízlivě a s nohama na zemi. Jak to dokážete?

Jednoduše tak, že zůstávám sám sebou; každý den je třeba začínat nanovo tím, že jste k sobě upřímní, a současně nesmíte zapomenout na to, odkud pocházíte, a také na to, jak jste se na ten vrchol dostali. Tyto věci jsou pro mě velmi důležité, protože spolu s veškerou přípravou a soutěžemi se toho děje ještě spousta dalšího vedle a tímto způsobem si v průběhu sezóny udržuji soustředěnost na závodní rytmus.

VÍTĚZ ZLATÉHO KOLA ZA ROK 2020

Sezóna skončila pro Primože opojně, a to získáním ocenění Zlaté kolo od francouzského časopisu Velo, kdy tuto cenu udělují sportovní novináři z celého světa.

Navzdory faktu, že pouze jeden cyklista může v cíli zvednout své ruce nad hlavu, víme, že cyklistika je výrazně týmový sport, v němž by bez té správné energie a spolupráce v týmu nemohl člověk počítat s nejlepšími výsledky. Jak se vy a váš tým připravujete na novou sezónu v tomto období? Jste spokojen s odvedenou prací?

Největší důraz klademe na skutečnost, že i přes individuální tréninky stále zůstáváme jedním týmem; to znamená, že jsme a byli jsme neustále v kontaktu. Navzdory tomu, že jsme trénovali doma, jsme se po celou dobu procesu přípravy navzájem povzbuzovali, motivovali a podporovali a současně se snažili na sobě tvrdě makat, takže je hezké vidět, že jsme toto období úspěšně zvládli. Podpora a důvěra našich sponzorů a fanoušků pro nás také hodně znamená.

Na koho nebo na co nejvíce myslíte během náročné přípravy a závodů a co vás v obtížných momentech nejvíce inspiruje?

Především k sobě musíte zůstat upřímný, dělat věci, které máte rád a neustále hledat způsoby, jak je dělat ještě lépe. Samozřejmě, že v tom je mi rodina tím největším povzbuzením a oporou, kterou ji mám, a dává mi sílu dostavit se na každý závod co nejlépe připraven a namotivován.

Podělte se s námi prosím o to, co pro vás a vaši rodinu znamená využívat během období přípravy a závodů obytný vůz.

Nakonec vždy přijde zjištění, že nejdůležitější hodnotou je čas. A čas, který strávíte se svými milovanými, je úplně to nejvíc, čeho můžete dosáhnout. Navzdory pracovní zátěži obytný vůz vždy zůstává určitou formou volného času, takže čas, který takto trávíme, je pro mě cenný, protože si to vždycky báječně užíváme.

Rozhovor vznikl v březnu 2021. Primože můžete v sezóně 2021–2022 sledovat na stránkách
www.primozroglic.com a cz.adria-mobil.com.

Primoz Roglic, vítěz zlaté olympijské medaile 2021, časovka jednotlivců v silniční cyklistice mužů.